Стартова сторінка / Погодні новини /

Чому деякі спалахи блискавок рожеві?

01:21
28 червня 2023 р.

Магічна гра кольорів
Чому блискавка буває рожевою?

блискавкаІноді блискавки під час грози не виглядають сліпучо білими, а світяться червонуватим світлом. - © Jessie La

Грози останніх кількох днів неодноразово створювали вражаючі блискавичні видовища. Особливо вночі та в сутінках вони часто купали небо в чарівному рожевому світлі. Але чому деякі спалахи блискавок рожеві?

Захоплююче погодне явище: рожеву, фіолетову чи навіть помаранчеву блискавку можна побачити не щодня. Проте їхні кольори - не оптична ілюзія, а цілком нормальний супровід потужних літніх гроз.

Однак для того, щоб це вражаюче небесне видовище розкрилося у всій своїй красі, повинні ідеально збігтися деякі метеорологічні та фізичні умови.

З одного боку, не повинно бути надто яскраво з точки зору часу доби, бо інакше тонкі кольорові нюанси затьмарилися б і перестали б сприйматися нашим оком. З іншого боку, повітря навколо грози має бути особливо електрично зарядженим, щоб воно могло впливати на сприйняття кольору.

Заряджені молекули повітря розсіюють світло

Це відбувається тому, що електричний заряд змінює фізичні властивості молекул повітря таким чином, що особливо довгохвильові червоні компоненти світла розсіюються і виділяються, тоді як короткохвильові сині і зелені кольори сильніше поглинаються, тобто відфільтровуються.

Цей ефект посилюється, коли сонце стоїть низько, тобто ввечері або вранці, оскільки червоні компоненти сонячного світла розсіюються особливо добре. У цьому випадку більше червоного світла потрапляє в хмарний комплекс грози з самого початку і підкреслює розсіювальну поведінку заряджених молекул повітря.

Віддалена блискавка часто виглядає помаранчевою

Нарешті, відстань блискавки також відіграє вирішальну роль у її кольорі: чим ближче блискавка, тим білішою вона здається. З іншого боку, якщо вона віддаляється, її світло набуває все більш жовтогарячих відтінків, аж до іржаво-червоного. Особливо добре це можна спостерігати під час нічних гроз з віддаленими блискавками.

Це пов'язано з довшим шляхом світла крізь туманні або навіть запилені шари земної атмосфери поблизу горизонту. Вони переважно розсіюють червонуваті кольори і фільтрують інші.

Цей же ефект призводить до того, що Сонце і Місяць майже завжди виглядають червоними біля горизонту. Ранковий і вечірній червоний колір також пояснюється цим оптичним явищем.

Редакція Погода & Радар
Більше статей
Справа: вогняний торнадо у штаті Юта. Зліва: Радар Вітру
вівторок, 15 липня 2025 р.

Рідкісне природне явище

Вогняний торнадо у штаті Юта, США
середа, 9 липня 2025 р.

Контраст температур

У багатьох країнах «літня перерва»
метеорологічне попередження
субота, 12 липня 2025 р.

Важлива карта

Метеорологічні попередження
Всі погодні новини
Це також може вас зацікавити
понеділок, 30 червня 2025 р.

Радар Вітру

Як дізнатися чи буде вітряно?
подвійна веселка
неділя, 29 червня 2025 р.

Оптичне явище

Чому у веселки сім кольорів?
Справа: додаток Погода & Радар. Зліва: повний місяць над морем.
четвер, 10 липня 2025 р.

Повний місяць

Коли найкращий час для спостереження?
Усі статті
Погода & Радар

www.pogodairadar.com.ua

facebookyouTubeКонтакт
Політика конфіденційності | Контакти | Заява про доступність